L-Teanina – aminokwas niebiałkowy o ciekawych właściwościach
maj 11, 2014
melatonina sposobem na lepszy sen
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o melatoninie
listopad 27, 2018

Nootropy – co warto wiedzieć o tych środkach?

Środki nootropowe od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w krajach zachodnich. W Polsce temat nootropów cały czas jest wątkiem mocno dyskusyjnym. Bez wątpienia środki nootropowe spełniają bardzo ważną rolę dla organizmu człowieka. Ich zadaniem jest przede wszystkim poprawa funkcji poznawczych i intelektualnych w obrębie mózgu. Udowodniono, że regularne stosowanie odpowiednich leków nootropowych znacznie przekłada się na samopoczucie, pamięć, koncentrację, wydajność mózgu oraz ogólną poprawę funkcji biologicznych.

Czym są środki nootropowe?

 

Większość osób zdaje sobie sprawę z dobroczynnego działania środków nootropowych ale nie każdy wie, czym tak naprawdę są nootropy. Inaczej środki nootropowe nazywane są lekami prokognitywnymi, które dzięki swoim właściwościom, są w stanie przyspieszyć wszelkie procesy przemiany materii w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Co ciekawe, na początku wykorzystywano je głównie po to, aby zapobiegać zaburzeniom takim jak np. otępienie starcze. Z czasem okazało się, że środki nootropowe znakomicie poprawiają pamięć. Świetnie sprawdzają się, jako suplementy dla osób pracujących umysłowo czy studentów. Przy wzmożonym wysiłku intelektualnym leki nootropowe mają istotny wpływ na wyniki w zapamiętywaniu oraz polepszeniu koncentracji. Nauka do sesji lub prezentacji, może przebiegać w dużo krótszym czasie, mózg staje się bardziej wydajny.

Dzięki temu, że środki nootropowe mają bardzo szerokie zastosowanie wykorzystywane są w lecznictwie. Nootropy pomagają w leczeniu niedokrwienności mózgu, zaburzeń czynności poznawczych a nawet dysleksji u najmłodszych. Dodatkowo, leki nootropowe świetnie wspomagają szybszy powrót do zdrowia osób po przebytych udarach czy zapaleniu ośrodkowego układu nerwowego.

Wśród najczęściej stosowanych substancji nootropowych wyróżniamy:

 • Piracetam
 • Adrafinil
 • Noopept
 • Fenylopiracetam
 • Tianepeptynę
 • Melatoninę
 • L - Teaninę
 • Fenibut
 • Cytokolinę
 • Aniracetam

Lista środków nootropowych jest szeroka i stale się zmienia. Przy wyborze odpowiedniego leku nootropowego, trzeba zwrócić uwagę na pewne mechanizmy, które zachodzą w organizmie, w trakcie ich stosowania. Przykładem takiej substancji nootropowej jest piracetam, który potrafi poprawić mikrokrążenie krwi, ale jednocześnie zachować jej prawidłowe ciśnienie. Właśnie ten środek nootropowy, dobrze sprawdza się przy leczeniu: zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego układu nerwowego, ADHD, otępienia itd.

Środki nootropowe jak działają?

Środki nootropowe biorą udział w szybszym transporcie krwi oraz redukują zmęczenie. Regularne stosowanie leków nootropowych pozwala na lepsze skupienie, pełną koncentrację oraz wydłuża aktywność umysłową w ciągu całej doby. Kolejną zaletą substancji nootropowych jest to, że nie pobudzają nadmiernie ogranizmu. Nie powodują zaburzeń odżywiania.

Oczywiście, żeby środki nootropowe mogły działać jak najlepiej, organizm musi mieć zapewniony właściwy wypoczynek i dobrze zbilansowaną dietę. To podstawa przyjmowania tego typu środków.

Które nootropy będą najlepsze dla Ciebie?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że stosowanie środków nootropowych jest zależne od 3 podstawowych czynników:

 • ilości
 • częstotliwości
 • tolerancji i zależności organizmu

Bardzo często popełnianym błędem wśród osób, które zaczynają przyjmować leki nootropowe jest to, że przyjmują większą dawkę niż powinni. Pamiętaj, więcej nie znaczy lepiej! Kluczem do równowagi i właściwych efektów przyjmowania substancji nootropowych jest znalezienie optymalnej dawki.

W przypadku częstotliwości przyjmowania nootropów ważne jest to, że ich aktywność w organizmie człowieka utrzymuje się jakiś czas. Unikaj przedawkowania i związanych z tym skutków ubocznych. Możesz to sobie bardziej zobrazować na przykładzie kawy. Pomyśl, że osoby które piją ją codziennie a nawet kilka razy w ciągu dnia, zauważają dużo mniejszą efektywność kofeiny w porównaniu do tych, którzy stosują ją rzadziej.

Warto sprawdzić, jak organizm reaguje na kilka nootropów. W ten sposób nie uzależniasz się od jednej konkretnej substancji nootropowej i możesz na bieżąco kontrolować to, jak się czujesz w danym cyklu przyjmowania leku. Taki schemat postępowania, pozwoli Ci na właściwe dobranie substancji nootropowych, których potrzebuje Twój organizm, aby działać lepiej i wydajniej.

Podsumowanie:

Jak widzisz substancje nootropowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Zanim zdecydujesz się na zastosowanie środków nootropowych, musisz postawić sobie jasne cele oraz mierzyć skuteczność stosowanych nootropów. Najlepiej stwórz sobie listę rzeczy do zrobienia a następnie monitoruj wydajność swojego mózgu, mierz czas pracy, który poświęcasz na wykonanie zadania. Postaraj się także przyglądać temu, jak zmienia się Twój nastrój. Efekty stosowania leków nootropowych mogą okazać się subtelne, jednak znaczące dla Twojego funkcjonowania.

Oczywiście, nawet regularne stosowanie odpowiednio dopasowanych do Ciebie leków nootropowych, nie zmienią Cię całkowicie. Ważne jest jednak to, że odczujesz lepszy nastrój, staniesz się bardziej produktywny i wzmocnią Cię psychicznie.

Dlaczego ludzie sięgają po nootropy?

Nootropy z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność. Wynika to faktu, że mają one dobry wpływ na organizm człowieka. Przede wszystkim właściwe stosowanie środków nootropowych polepsza funkcje poznawcze oraz korzystnie wpływa na wydajność pracy mózgu. Poza zwiększeniem koncentracji, polepszeniem pamięci znacząco poprawiają ogólne samopoczucie. Pozwalają na uspokojenie i koncentrację myśli na wykonanie zadania w dużo szybszy i efektywniejszy sposób. Są dobrą alternatywą dla osób, które chcą realnie wpłynąć na ogólne funkcjonowanie swojego organizmu.

Lepsza produktywność i nauka dzięki nootropom

Pełna lista książek, egzaminy, sesja wszystko to jest bardzo dobrze znane studentom. Powtarzanie materiału bywa żmudne, pracochłonne i wymaga pełnej gotowości mózgu do pracy. Oczywiście każdy student wie, że nauka do sesji wzmaga nerwowość, powoduje duży stres i zmęczenie. Szukają zatem najlepszych sposobów na radzenie sobie w takiej sytuacji i zaczynają interesować się środkami nootropowymi

Nie zawsze chęć kupienia nootropów oznacza wizytę w aptece. Często stosowane środki nootropowe to stymulanty dostępne w każdym domu. Przykładem tego jest kawa, używana przez ludzi od lat.

Kawa pozwala na pozbycie się senności, pozwala na lepsze skupienie i koncentrację. Łatwiej się uczyć!. Żeby kofeina działała jeszcze bardziej efektywnie dobrze połączyć ją z l-teaniną.

Ten aminokwas wykazuje właściwości relaksujące i uspokajające. Spokój, pełne zrelaksowanie i odpowiednia koncentracja to klucz do lepszej produktywności i dobrego samopoczucia, które właśnie l teanina może Ci zapewnić!

Wzrost aktywności społecznej u zażywających środki nootropowe

Pewnie zdajesz sobie sprawę czym jest aktywność społeczna ale trochę przybliżymy ten temat. Przede wszystkim obejmuje aktywny udział w życiu w różnego rodzaju organizacjach, stowarzyszeniach czy organizacjach sportowych.

Za aktywnością społeczną idą różnego rodzaju pomysły, inicjatywy. Ludzie aktywni społecznie są otwarci szybciej chłoną wiedzę, są kreatywni, podejmują decyzje szybko, a podejmowanie nowych wyzwań przychodzi im z dużo większą łatwością.

Środki nootropowe zdecydowanie wzmagają aktywność społeczną, działają sukcesywnie poprawiając kondycję mózgu. W zasadzie jeżeli konsekwentnie, prawidłowo i z umiarem zażywasz nootropy to czujesz się lepiej na co dzień.

Twój mózg jest zdecydowanie bardziej plastyczny i zaczyna produkować na bieżąco coraz więcej neuroprzekaźników. W rezultacie jesteś lepszy niż inni i mocniej ukierunkowany na proces działania. Efekty przyjmowania nootropoów zaczynasz sukcesywnie zauważać w swoim życiu!

Nootropy jako pomoc dla zdrowia oraz przy uprawianiu sportów

Działanie środków nootropowych, poza korzystnym wpływem na organizm człowieka, aktywność społeczną wykazuje też znaczną poprawę przy uprawianiu sportów. Przede wszystkim nootropy tak regulują pracę Twojego organizmu. Jesteś w stanie pokonywać własne słabości i realnie wpływać na polepszenie wyników w sporcie. Jak to się dzieje?

Nootropy przede wszystkim:

 • Pozwalają na zwiększenie motywacji treningowej. Chętniej wybierzesz się na trening
 • Przyspieszają regenerację układu nerwowego. Dużo środków nootropowych pozwala na zoptymalizowanie funkcjonowania centralnego układu nerwowego dzięki czemu będziesz mógł dłużej trenować
 • Ułatwiają skupienie. Jest to bardzo przydatne dla osób uprawiających taki rodzaj sportu, który wymaga mocnego skupienia i koncentracji myśli.
 • nootropy pobudzają również ośrodkowy układ nerwowy, który w trakcie przyjmowania nootropów zaczyna być bardziej wydajny. Zmniejsza się też Twoje uczucie zmęczenia psychicznego oraz fizycznego.

Środek na lepsze samopoczucie

Jeżeli jesteś zatem zmęczony ciągłymi obowiązkami, pragniesz mieć lepsze samopoczucie a wypijanie hektolitrów kawy nie pomaga, Jeśli masz problem z brakiem koncentracji, skupieniem i ciągłym zmęczeniem, środki nootropowe mogą być rozwiązaniem.

Nootropy z biegiem czasu stały się tak bardzo cenione w krajach zachodnich i w Polsce, dlatego, że potrafią rozwiązać współczesne problemy ludzi. Możesz im zawdzięczać zwiększone możliwości fizyczne i intelektualne. Podczas regularnego stosowania zaczynasz zauważać u siebie większą motywację i chęć do działania. To wszystko ma realny wpływ na Twoje życie i lepsze funkcjonowanie na co dzień. Przestajesz mieć stany lękowe, wahania nastroju i nawracające natrętne myśli. Po prostu żyjesz spokojnie! Lepiej. Oczywiście, każdą decyzję z rozpoczęciem przyjmowania substancji nootropowych musisz skonsultować z lekarzem. Tylko on jest w stanie dobrać dla Ciebie idealną dawkę i rodzaj nootropu.

Nootropy z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność. Wynika to faktu, że mają one dobry wpływ na organizm człowieka. Przede wszystkim właściwe stosowanie środków nootropowych polepsza funkcje poznawcze oraz korzystnie wpływa na wydajność pracy mózgu. Poza zwiększeniem koncentracji, polepszeniem pamięci znacząco poprawiają ogólne samopoczucie. Pozwalają na uspokojenie i koncentrację myśli na wykonanie zadania w dużo szybszy i efektywniejszy sposób. Są dobrą alternatywą dla osób, które chcą realnie wpłynąć na ogólne funkcjonowanie swojego organizmu.

Dodaj komentarz